Частина перша. Як саджати.
В нашому Родинному господарстві ми займаємось квітникарством, овочівництвом, насінництвом. Вирощуємо більше 300 сортів томатів, маємо добру колекцію перців, картоплі, гарбузів та інших найрізноманітніших овочів. Свої квіти поставляємо для озеленення декількох міст, а нашою розсадою овочів щовесни засаджуються сотні домогосподарств.
Вирощування власних продуктів харчування – для мене це не хоббі , а щоденна практика та досвід, який передається в нашій родині з покоління в покоління.
І якщо ви уже стали на стежину «Я вирощу сам!», – то вам до мене!
«Борщовим набором» в народі називають овочі, з яких готується наша традиційна українська страва. Звичайно, можуть бути різні варіації, але стандартно, – це картопля, червоний буряк , морква, капуста, томати, перець, цибуля, часник, селера, зелень.
Усі ці овочі можна легко виростити не докладаючи надзусиль і методами які не шкодять навколишньому середовищу та відповідають принципам пермакультури. Знаєте, який головний секрет?! Потрібно виростити грунт, а рослини самі виростуть!
Щоб отримати здорові рослини і гарні врожаї, потрібно перестати знищувати грунтову мікрофлору, адже саме вона є запорукою родючості та смакових якостей рослин. Чим менше влито в землю хімпрепаратів та синтетичних мінеральних добрив, тим здоровіша та живіша земля. Чим більше внесено органіки в землю, тим веселіше грунтовій мікробіоті (але не переборщить 😉 )!
Насінина настільки досконала, що сама знає, коли прорости і як їй рости.
Наша лише задача – покласти її в життєдайну здорову землю.
Звичайно, потрібно знати, коли, як та на яку глибину класти ту насінинку ? І знову ми звертаємось до наслідування природи. Я користуюсь таким правилом: насіння сіється на глибину приблизно пропорційну своїй величині.
Зовсім дрібне насіння сіється поверхнево, або всього на 2-3 мм. Огірки, томати, капуста, редис, салати, цибуля – сіянка заглиблюються на 1 см.
Квасолю, боби, горох, гарбузи можна і на 5 см сховати – взійдуть! А картоплю, часник варто на глибину і до 20 см посадити. Тому що картопля утворює додаткові бульби і на стеблі, що знаходиться під землею. Для цього і придумане “підгортування” картоплі.
Ми ж можемо використати товстіший шар мульчі, зімітувавши тим самим те підгортування.
Часник має настільки сильне коріння, що якщо його посадити не достатньо глибоко, то весною він просто вистрибне з землі! І знову ж таки, якщо замульчувати часник шаром трави чи соломи (не листя), то земля там буде волога та пухка. І можна буде з легкістю його вибирати, не застосовуючи лопату.
Про які овочі я не написала, а вам цікаво знати на яку глибину їх саджати?
Шануймося!
Дуже цікаво та пізнавально. Дякую
Дуже приємний, душевний сайт)). Прямо викликає гарну добру посмішку). Дякую вам! Поки в Україні є такі поціновувачі землі і всього живого на ній, Україні бути!
Тут так тепло і душевно. Дякую вам за працю, нехай вам щастить.