Харчовий кошик. Як виростити борщовий набір і ще трішечки більше? Частина 3.

Частина третя. Коли саджати та здорові умови – здорові рослинки. 

Не буду питати, чи ви помітили, що клімат змінюється – впевнена, що ви помітили.

На Хмельниччині весни стають ранні, але затяжні і з повторними приморозками. Тому для вирощування томатів, перців, баклажанів я ранню розсаду не роблю – вона переростає, втрачає свій потенціал, може довго хворіти і стресувати.

Порада!

Слідкуйте за прогнозами та вашими спостереженнями, коли у вашій місцевості передбачається стале тепло. Від тої дати відрахуйте 7 днів у зворотньому напрямку для проростання і 30-35 днів вегетації і отримаєте числа для висіву насіння на розсаду. Не поспішайте сіяти у січні!

Цікаво, що самосівні томати, кавуни, гарбузи, салати та ін. наздоганяють та переганяють в розвитку овочі, висаджені з розсади. Тому моя друга порада: слідкуйте, щоб розсада на висадку у відкритий ґрунт не переросла! Нехай буде меншою – швидше піде в ріст!

З капустою теж саме. Я переконалась на практиці, що з розсадою бавитись взагалі не потрібно. Лише рання виправдовує вирощування через розсаду. Кольрабі, середньо та пізньостиглу, цвітну, брокколі, кале, пак-чой, савойську, пекінську – сію у відкритий ґрунт одразу на постійне місце. Всі ці види швидко сходять і розвиваються. Ви не витрачаєте час на висаджування насіння та догляду за розсадою, а рослини не втрачають зайвих 2 тижні на приживання тої розсади у ґрунті!

А якщо зрізати капустину, а кочан з корінням залишити в ґрунті, то після зими він викине цвіт, і можна буде ще й насіння своє зібрати!

До речі, у нас тепло стає ….. А звідки ви і коли у вас “беззворотньо” теплішає останні весни? 😉

 

Здорові умови – здорові рослинки.

Найчастіше, ваші листи до мене починаються словами: “Іваночка, а що ти порадиш…”

Раджу!

Для того, щоб докладати менше зусиль при вирощуванні томатів та огірків, вибирайте сорти ранні та стійкі до хвороб.

Зазвичай врожай з таких овочів ми встигаємо зібрати до масового розповсюдження таких хвороб як фітофторозу, переноспороз та ін.

До речі, всі ці хвороби легше попередити, чим вилікувати. Саме тому рослинам потрібно забезпечити комфортні умови: поживний здоровий ґрунт і вологу для повноцінного розвитку. На здорові рослини навіть шкідники не сідають! Це ж природа! Залишається сильніший чи той про якого піклуються 😉

Тому наша задача подбати про рослинки на початку їх розвитку, щоб пізніше вони були здатні задбати про себе самостійно, а ще пізніше і про нас з вами, передаючи свою силу та здоров’я!

Запам’ятайте ще один принцип, яким ми користуємось в пермакультурі: «Проблема є рішенням!». Шкідники нам не вороги! Вони вказують, які рослини хворі, де ми не вірно розмістили посадки (можливо загусто, можливо в монокультурі).

Тому спостерігайте процеси у себе на грядках, занотовуйте, і робіть висновки на майбутнє.

Шануймося!

Теги:

Іванна Білоус

Привіт! Я - Іванка Білоус і я збираю насіння! Так-так, ще з чотирьох років я бігала нашими луками, вивідувала де ростуть цікаві мені рослини, й поверталась до них восени, щоб зібрати їх насіннячко й висіяти ближче до дому, у садочку чи в полі за хатою.

Переглянути всі статті автора

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.

0
X